Legyen szó gyúrásról, fitnesztermi edzésről vagy sima workoutról, a jól megválasztott táplálékkiegészítőknek fontos szerep juthat a teljesítmény legális növelésében. A különböző szerek és vitaminok útvesztőjében Berkes László, a Magyar Testépítő és Fitness Szövetség testépítő szakág-vezetője segít eligazodni.
Olvasási idő: 3 perc
Az internetet és a közösségi oldalakat böngészve hamar megtapasztaljuk, hogy nem könnyű feladat kiválasztanunk a sportoláshoz szükséges, engedélyezett – azaz nem doppingnak minősülő – szereket és táplálékkiegészítőket. Az UNISport szerkesztősége az ország legsikeresebb személyi edzőjét: Berkes Lászlót kérte fel arra, hogy tegyen rendet a fejünkben, és mondja el, mit, mikor és hogyan szedjünk. Az alábbiakban az ő útmutatása szerint készült kisokost olvashatjátok.
Kezdjük az alapoknál: vitaminok
- Bármilyen sorttevékenységet végzünk, szervezetünknek szüksége van a vitaminokra. Kifejezetten ajánlottak a mindennapi étkezést kiegészítő, jó minőségű multivitaminok.
- Egyes vitaminokból – különösen télen és a járvány sújtotta időszakban – nagyobb mennyiségre van szükségünk, mint amilyen a C-vitamin.
- Ne feledkezzünk meg a D-vitaminról sem, a megszokottnál ebből is többre van szüksége szervezetünknek.
Súlygyarapítás, izomnövelés
- Olyan táplálékkiegészítőket keressünk, amelyek növelik a sejttérfogatot és a sejten belüli tápanyagokat. Erre a célra az egyik legjobb szer a kreatin.
- Nagy intenzitású testmozgás esetén használhatunk kreatin monohidrátot vagy kreatin észtert is – utóbbiak kevesebb vizet kötnek meg.
- A kreatinnak az energiamegmaradás folyamatában van fontos szerepe: mentálisan és testileg is energikusabbak leszünk tőle.
- A monohidrátoknak köszönhetően sejtjeink több vizet tudnak raktározni, ezáltal hidratáltabbak lesznek.
Izomzatunk fenntartása
- Kiegészítőként használjuk a BCAA néven ismert szert, amely pótolja az esszenciális aminosavakat! Hatékonyan óvja az izomzatot, főként az aerob edzésszakaszban.
- Az esszenciális aminosavaknak az izomszövet pótlásában van elengedhetetlen szerepük.
- Meg kell említenünk a glutamint is, amelyet az aminosavak „anyjaként” is hívnak. Azért fontos, mert az izomsejtek nagyobb mértékben tartalmazzák.
- Bátran fogyasszunk komplex fehérjekészítményeket, amelyek a károsodó izomszöveteket pótolják!
- A fehérjebevitel a regenerációt is hatékonyan segíti elő – ilyen készítményeket edzés vagy súlyzós edzés után fogyasszunk!
- A fehérjekészítmények a formás izmok kialakulásához is hozzájárulnak.
Súlycsökkentés kétféleképpen
Passzív zsírégetés
- A zsírégetők segítenek a zsírt lebontani és energiává alakítani. Az egyik legtöbbet használt táplálékkiegészítő az L-karnitin, amelynek kitűnő hatása van szív- és érrendszerünkre is.
- A krómok a sejtek inzulinérzékenységét növelik, ezáltal több szénhidrátot tudnak befogadni.
Aktív zsírégetők
- Aktív zsírégetőkkel csakis akkor próbálkozzunk, ha nincs szív- vagy érrendszeri betegségünk, és nem magas a vérnyomásunk!
- Ilyen például a koffein, amely felgyorsítja az anyagcserét, s ennek köszönhetően több energiát égetünk el. Ezek a készítmények pre-workout néven ismertek, és edzés előtt pörgetnek fel.
Tipikus hibák, amelyeket elkövetünk
- Sokan nem ismerik a fogyasztott táplálékkiegészítők összetevőit, ezért olyan fehérjekészítményeket szednek, amelyeknek nagy a kalória- és szénhidráttartalma.
- Ugyanez elmondható sok proteinkészítményről is, mint amilyen az élelmiszerboltokban kapható proteincsokiról is: sokan gondolkodás nélkül megveszik őket, pedig kevés fehérjét, de rengeteg szénhidrátot tartalmaznak.
- Vannak, aki túl sok fehérjét szednek, és napi négy-öt proteinturmixot is megisznak. Ne felejtsük, testsúlykilogrammként maximum két grammot vehetünk be belőle! A túl sok fehérje nem tesz jó emésztésünknek, s ha túl nagy a dózis, zsírsejtjeink feleslegként raktározzák el.
- Egyesek kampányszerűen fogyasztják a fehérjekészítményeket: akkor, amikor éppen eszükbe jut, de ennek nincsen értelme.
Hová forduljunk tanácsért?
- Ha lehet, kerüljük a különböző gyártók és forgalmazók honlapjain található marketing-jellegű cikkeket! Jellemző, hogy mindenből általában többet ajánlanak, mint amennyire szervezetünknek szüksége van.
- Keressünk fel inkább egy hiteles szakembert, akinek van sportolói múltja és eredménye, hiszen ő saját tapasztalatai alapján tud segíteni nekünk.
Szöveg: Márványkövi Ferenc
Kép: freepiks.com