Az őszi-téli betegségeket a legpraktikusabb megelőzni, melyre évezredek óta léteznek hatásos, népi gyógymódok. Mutatjuk, miért nem kellene legyinteni arra, amit a nagyi mond!
Olvasási idő: 2 perc
Az őszi hónapokban immunrendszerünket sok minden legyengítheti és megtámadhatja, a hűvös szelek a különböző légúti betegségeket, megfázást, felfázást is magukkal hozzák. Napjainkban a patikák tálcán kínálják számunkra a különböző készítményeket, ám ez a luxus csak az elmúlt évszázadok kiváltsága. A gyógyfüvek és főzetek titkos receptjei emberöltőről emberöltőre öröklődtek, az emberek füvesasszonyokhoz fordultak segítségért, akik a természet kincseiből gazdálkodtak. A modern orvostudomány térnyerésével ezek az ősi – sokszor nagyon hasznos – tudások feledésbe merültek, pedig remek megelőző vagy kiegészítő terápiaként használhatjuk.
Immunerősítés
A legjobb megelőzni a betegségeket és immunrendszerünket fokozottan támogatni a hidegebb hónapokban. Erre számos immunerősítő növényt találunk a természetben.
Csüdfű
A kínai csüdfüvet már a 2. századtól alkalmazták az ősi kínai gyógyászatban. A szervezet természetes védekezőképességét javítja, kínai neve arra utal, hogy a kimerült, fáradt, gyenge emberek életerejét visszaadja. Gyökeréből teát készítenek, melyhez a csüdfűt gyógynövényboltokban tudjuk beszerezni.
Macskakarom
A Peru őserdejéből származó növény gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatása miatt kedvelt. Fontos azonban, hogy hormontartalmú készítményekkel, inzulinnal, oltóanyagokkal nem ajánlott együtt alkalmazni.
Csipkebogyó
A vadrózsa termése igazi C-vitamin bomba, hiszen egyetlen apró bogyójában több C-vitamin van, mint egy nagy citromban. Kiváló immunerősítő, melyet mi magunk is szabadon gyűjthetünk a természetben. A C-vitamin hő hatására elbomlik, így nem szabad leforrázni a terméseket. Egy éjszakán át kell áztatni a csipkebogyót, majd langyosra melegítve fogyasztható.
Bodzabogyó
2007-es kutatások szerint a bodzabogyó hatásos az influenza elleni küzdelemben, ám nagyon fontos, hogy csak az érett, fekete színű bodza termését szabad leszedni, mert az éretlen pirosas színűek mérgezők az ember számára. A leggyakrabban lekvár, szörp készül a bodza terméséből.
Gyömbér
Számos jótékony hatása van ennek az egzotikus növénynek, többek között köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő hatása van, immunerősítésre, torokfájásra egyaránt hatásos a gyömbérből készült tea.
Köhögéscsillapítás és torokfájás
Amennyiben a baj már az ajtónkon kopogtat és csillapíthatatlan a köhögés, esetleg lángoló torokfájás kínoz bennünket, akkor is érdemes körülnézni a gyógynövények között és kipróbálni a panaszunkhoz mérten legideálisabbat.
Kakukkfű
A felső légutak megbetegedésénél elismerten hatásos a kakukkfű tea, mely’ remek baktérium – és vírusölő. Két teáskanálnyi kakukkfüvet forrázzunk le, majd 5-10 perc után szűrjük le és hagyjuk langyosra hűlni. A kakukkfű tea naponta többször is fogyasztható. (Kisgyermekek esetén a fürdővízhez adva is remek köhögéscsillapító hatású.)
Vörös szil
A folyóvölgyekben, ártéri erdőkben megtalálható lombhullató fa kérge porrá zúzva használható, kapszula vagy forrázat formájában. Számos mellkasi betegségre van jótékony hatással: köhögésre és hörghurutra is gyógyír, de a hideg időszakban gyakori krónikus húgyhólyaggyulladásra is hatásos. Egy 2012-es tanulmány szerint a kérgében található hatóanyagok enyhítik a torokgyulladás fájdalmait.
Eukaliptusz és borsmenta
Illóolajukat rendszeresen használják inhalálásra légúti megbetegedések esetén. Az eukaliptuszt mandulaolajjal keverve a mellkasunkba is masszírozhatjuk, amely rendkívül hatékony megfázás, hörghurut esetén.
Pemetefű
Makacs köhögés és légúti gyulladások kezelésére alkalmazzák. Külön érdekesség, hogy a pemetefű cukorka megalkotója egy magyar gyógyszerész: Réthy Béla volt. Leggyakrabban teát készítenek belőle a meghűlés enyhítésére.
Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a gyógynövény gyűjtő túrák, ahol szakember vezetésével ismerhetjük meg és gyűjthetünk értékes gyógynövényeket.
Szöveg: bejarhatomagyarorszag.eu
Forrás: PXhere, pixabay