Az igazi sportemberek nem szívesen alkalmaznak mellékhatások kockázatát hordozó kemikáliákat a problémáik orvoslására. Sőt, manapság egyre inkább a természetes felé hajlunk, legyen szó egy szimpla influenzáról vagy akár egy súlyosabb sérülésről. A népgyógyászat és a holisztikus terápiák alkalmazásáért napjainkban már nem jár boszorkány jelző, érdemes hát kicsit böngészni, mielőtt szteroid injekció kúrára vagy élethosszig tartó gyógyszerszedésre adnánk a fejünket.
Olvasási idő: 4 perc
A rendszeres testmozgás – éppúgy, mint a versenysport - hordoz magában sérülési faktort, a kisebb-nagyobb zúzódások, sebek elkerülhetetlenek. De, ha csak azt vesszük, hogy már egy szimplának tűnő allergia, megfázás vagy egy begörcsölt izom is mennyire visszaveti teljesítményünket, már akkor is érdemes elgondolkodni, hogy milyen készítményekhez nyúlunk szívesen! A gyógyszermentes terápiáknál éppúgy kiválasztási szempont a hatásfokuk, a felesleges méreganyagok és mellékhatások mellőzése miatt azonban nem árt ismerni a lehetőségeket.
Apiterápia
A kezelés a méhészeti termékek gyógyító célú felhasználását jelenti. A kínai, orosz, görög és egyiptomi alternatív orvoslás által is elismert gyógyászati forma alapja a méz, a propolisz, a méhpempő és a méhméreg. Akut és krónikus sérülések okozta fájdalom kezelésére kiváló, de látványos eredményeket mutat bőrgyógyászati kezeléseknél, illetve remek immunerősítő is.
Felhasználási módok
Méz:
Évszázadokon át a nyílt sebek kezelésére használták egészen az antibiotikumok kifejlesztéséig az 1900-as évek közepén a méz volt az elsődleges kezelési megoldás a csatatéri sérüléseknél. Az elmúlt 20 évben ismét fellobbant az érdeklődés a méz felhasználása iránt, amelyet nagyrészt az antibiotikumokkal szemben rezisztens baktériumtörzsek ellen használnak. A manukaméz alkalmazásának hatékonyságát súlyos krónikus sebek, például cukorbetegség lábfekélyek kezelésében mutatták ki. Az ellenőrzött minőségű, terápiásan igazolt mézek felhasználhatók nyílt sebek, égési sérülések és bőrfekélyek kezelésére.
Propolisz:
A propolisznak természetes antibakteriális, vírusellenes, gombaellenes, antioxidáns és gyulladásgátló tulajdonságai vannak. Megfázás és influenza kezelésére, immunerősítésre kiváló. A propolisz antibakteriális és gombaellenes hatású, ezért ideális számos bőrbetegség kezelésére is (pl. szemölcs, lábgomba).
Méhpempő:
A méhpempő enzimekkel dúsított élelmiszer. Használható multivitaminként, immunrendszer-erősítőként, szív és keringési panaszokra, gyomor és bélbántalmakra, de a memória karbantartására is alkalmas. Számos fontos vegyületet tartalmaz: B2-, B5-, B6-, E- és H-vitamint, különféle hormonokat, zsírokat és nukleinsavakat.
Méhméreg:
Több mint 40 féle betegségre gyógyír, azonban felhasználása az arra érzékenyek/allergiások számára veszélyes is lehet! (A méhméreg allergiás reakciót válthat ki az emberben, amely enyhébb esetben bőrpírt, súlyosabb esetben akár nehéz légzéssel járó, életveszélyes helyzetet is okozhat.)
Gyógyhatása azonban elvitathatatlan: kiváló szer sportsérülések, reuma, ízületi gyulladás, térdporc-kopás, lumbágó, idegzsába, szivárványhártya és ideghártya gyulladás esetén, de kutatások a sclerosis multiplex kezelésében, valamint szépészeti beavatkozások terén is előremutató eredményeket rögzítettek.
Vinoterápia
Mielőtt belevetnénk magunkat a korlátlan (és olcsó) borfogyasztás feneketlen gödrébe, fontos tisztázni, hogy a terápia gyógyborok alkalmazását és minőségi borral történő gyógyítást jelent.
A korabeli orvosok gyógyfüvekkel, fűszernövényekkel és konyhakerti növényekkel dúsították a bort. Felhasználták például a mentát (emésztést segítő), a kálmosgyökeret (étvágytalanság ellen, vese tisztításhoz), a fahéjat (köhögés, izület gyulladás ellen), a tárnicsgyökeret (étvágyserkentő) és az izsóplevelet (vírusölő) mint adalékot, de készítettek répabort, retekbort, spárgabort, zellerbort és petrezselyembort is a betegeknek. Hazánkban a kétputtonyos Tokaji aszúbor: a Vinum Tokajense, a Magyar Gyógyszerkönyv III. kiadásába is bekerült. Napjainkra a francia kozmetikai ipar a felhasználás éllovasa, ami bőrfiatalító krémek, fürdők, masszázsolajok alapanyagaként használja a nedűt. A szőlőmag olajban lévő ásványi anyagok (magnézium, kalcium, kálium) és nyomelemek (szelén, cink, vas, mangán) energiával töltik fel a bőrt. Antioxidáns és szabadgyök semlegesítő hatása erősebb C-vitaminnál, és az E-vitaminnál. A szőlőmag olaj esszenciális zsírsavösszetétele miatt növeli a jó (HDL), és csökkenti a rossz (LDL) koleszterinszintet. Védi az érrendszert a meszesedéstől, erősíti az erek és hajszálerek falait és csökkenti a trombózis veszélyét.
Aromaterápia
Az aromaterápia illóolajok használatával alkalmazott gyógyterápia. Nagy tisztaságú, minőségi illóolajok alkalmazásával számos betegség gyógyítható, avagy enyhíthető.
Terápiás módszerek
Párologtatás: légtér fertőtlenítésre alkalmas módszer, továbbá pszichés-lelki hatással bír – használható: citrom, teafa, eukaliptusz vagy levendula olaj.
Inhaláció: légúti betegségek esetén, nyákoldásra alkalmas módszer – használható: eukaliptusz vagy citrom illóolaj.
Fertőtlenítés: elsősorban bőrelváltozások, sebek kezelésére hatékony külső módszer. Használható: levendula olaj, mely sebgyógyító, fertőtlenítő, roboráló hatású.
Terápiát kiegészítő módszer az illóolajos fürdő, amelyben teljes relaxációs élményben lehet részünk. A fürdővízbe csepegtetett illóolajokat azonban csak valamilyen hordozó anyagban: méz, bázisolaj pl. olíva, tej szabad alkalmazni! Használható: levendula, geránium olaj.
Illóolajos masszázs: frissítő hatású, izomgörcsoldó hatású. Az illóolaj a bőrön keresztül masszázs segítségével jut be a szervezetbe. Használható: levendula, geránium és fahéj illóolaj.
Légzésterápia
Elnyomott érzelmek, harag, düh, szorongás, depresszió, fóbiák, valamint alvászavar kezelésére alkalmazható terápiás módszer. Sportolóknál teljesítmény növelést ígér, de kecsegtetnek általa asztmás és allergiás gyógyulással, amit a tudomány egyelőre határozottan elutasít. Módszertana és megnevezése is eltérő. A kifejezés alatt jobbára a Konsztantyin Butejko féle légzéstechnikát értik, de ide tagozódott be a spirituális alapokra helyezett légzésterápia is pl. energia légzés. Vitatott, de közismert holisztikus gyógyászati módszer a kineziológia, mely tevékenység a „légzésválaszokra” alapoz. A légzésterápia gyakorlása kizárólag képzett szakember segítségével alkalmazható, helytelen kivitelezése károkat okozhat! (Lelki eredetű problémákra a Bach-virágterápia is számos készítménnyel szolgál, ennek gyógyhatása éppúgy vitatott, mint a homeopátia, azonban haszna ez esetben is egyénenként eltérő lehet.)
Számtalan terápiás és gyógyhatással bíró módszerben hihetünk, a lényeg, hogy valóban használjon és minél gyorsabban, hatékonyabban térhessünk vissza a kedvenc sport-tevékenységünkhöz. Egy próbát mindegyik – problémánkra alkalmazható – módszer megér, ha azzal káros hatások nélkül léphetünk a gyógyulás, felépülés útjára!
Forrás: wikipedia.com, honeybeecentre.com, naturland.hu
Szöveg: MEFS
Fotó: PxHere